Jumat, 22 April 2016

Nic wyraźnie nie uwydatni linii trawnika albo kwiatów jak niskie żywe plot.

Niezwykle duże, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , zasną w razie potrzeby zasłania okoliczne domy oraz ulice. Aby wykonać taki plot rośliny sadzimy dookoła granic posiadłości. O ile mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzeszki. Gdy pragniemy by nasze żywe plot było niezmiernie postawne zaś zarazem wąskie to w cieniu powinno się je uformować z brzostu pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu. Pamiętajmy natomiast, że gdy rośliny nas przewyższa, ich redukowanie będzie bardzo kłopotliwe.

Nic wyraźnie nie uwydatni krawędzi trawnika bądź kwietnika jak niskie żywe plot.


W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i rośliny kwiatowe nie zawsze potrafią satysfakcjonująco wzrastać w wyznaczonych miejscach, małe drzewa umieją utrzymać naturalne zaplecze w ryzach czy tez zasłonią gołe placki ziemi. Ślicznie ukształtowany nieduży żywopłot sam notabene wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ogrodzenia nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Wiosna jedynie ploty Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, których się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w mrocznych zakamarkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś ozdabiają je zgrabne jabłuszka, które można przerobić na przetwory.

Niewysokie względnie rosłe zielone ploty wolno uzyskać z odmian iglastych.

Niestety, drzewa z tej klasy są znacznie droższe aniżeli rośliny liściaste. Spośród nich najlepiej wytrzymuje miejsce zacienione cis pospolity. Przeważnie szeroko się rozrasta i trzeba go redukować, przecież jego klasę Fastigiata Robusta wolno pościć bez pomocy.Będzie migiem dojrzewał tudzież uchroni kolumnowy kształt.Jeśli wasz zaułek jest nader ciemny, powinno się aby roślinny częstokół rozświetlić kolorowymi krostami. Niektóre z cienioznośnych modeli maja klasy o jasnych ewentualnie pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr normalny Aureum tudzież dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są w największym stopniu chwytliwe w słońcu, jakkolwiek nawet w chłodzie korona drzewa zostają całkiem jasne, niejako oświetlone promieniami.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar